Seçimlerimiz ve Sorumluk

Her seçim bir başka kapıyı açar

Şu ana kadar hayatınızda hangi seçimleri yaptınız? Bunu şöyle bir dönüp geçmiş hayatınıza baktığınızda deneyimlerinizden görebilirsiniz. Seçimlerimiz ile hayatımızı belirleyen bizleriz.

Kendinize sorun: Hayatımın bu şekilde olmasının, gelişmesinin sorumlusu kimdir?

Sadece bir fikirdi dediğimiz düşünceler bir süre sonra eylemlerimiz olur. İşte bu noktada eylemin tohumunu atmışsınızdır artık. Bilinçli bir şekilde bu noktada düşüncelerinizin yönünü, şeklini belirleyebilir olmalısınız. Farkındalık dediğimiz olgu budur zaten. Seçimlerimiz.

Seçimlerimiz bize aittir. Her ne kadar zaman zaman “beni bunu seçmeye zorladı” gibi ifadelerde bulunsak da o bizim seçimimizdi. Bunu deneyimleyebilmemiz için karşımıza bu kişi çıktı ve seçime yönlendirdi.

En güzel özgürlük kendi yaşam yolunuzu ve seçimlerinizi belirleyebilmektir. Bir çok kişi seçimlerinden dolayı sorumluluk almak istemez. Çünkü yaşamını derinden etkileyeceğini bilirler. Verdiğiniz kararın sonucunun iyi ya da kötü sonuçlanacağını elbette öncesinde bilemezsiniz. İyi ya da kötü seçimlerinizin, aldığınız kararların arkasında durun öncelikle. Seçim yapmaya karar verdiğinizde, hayatınızda bazı taşların yerinden oynayacağını kabul etmişsinizdir. Aynı zamanda değişime de karar vermişsinizdir. Seçimler sonucu edindiğimiz deneyimlerdir bizleri olgunlaştıran, eğiten ve öğreten.

Geleceğimizi yaratacak olan da bugün ki seçimlerimizdir. Karma yoluyla hayat bizim öğrenmemiz gerekenleri önümüze çıkartıyor. Biz başka karmalar yaratmamak için seçimlerimizde farkındalığımızı kaybetmemeliyiz. Bilinçli seçimlerimiz farkındalık yaratır.

Bazı insanlar sürekli hayatında yakınmayı seçerler. Seçimlerinden dolayı hayattan yakındığının farkında bile değildirler. Bilinçli seçim yapan, farkındalıklı kişiler ise sadece yaşamayı seçerler ve anda kalmanın huzurunu, keyfini yaşarlar.

Öfke ve kızgınlıkla yapılan seçimler, sonrasında çoğunlukla pişmanlık duygusunu uyandırır. Böyle bir duygu yoğunluğu içinde iken öncelikle nefesinize odaklanarak bu olumsuz duygunuzun enerjisini dönüştürün. Daha sonra çok daha bilinçli bir şekilde seçimlerinizi belirleyebilirsiniz. Zihninizin karmaşıklığı ve yoğunluğu içinde sağlıklı düşünmek, sağlıklı karar almak güç olacaktır.

 “Yaşamın en büyük zevki, başkalarının yapamayacağınızı söylediği şeyi yapmaktır.”  Walter Bagehot

Verdiğiniz kararlarda öncelikle iç sesinize odaklanın. Alacağınız kararlar sizi hafif hissettiriyorsa sizin için doğru olanı seçmişsinizdir. Toplumun inançlarından, doğru bilinen kalıplardan ziyade, kendi bilgeliğiniz sizi yönlendirecektir.  Kendinize inancınız ve güveniniz tam olduğunda seçimler yapmakta daha cesaretli   olursunuz.

Hayatımızda sonsuz sayıda seçenekler mevcut unutmayın.  Mutlu olmayı seçebiliriz.  Bu mutluluğu çevremize yansıtıp onları da etkileyebiliriz. Öyle değil mi?

Mutluluk, keyif ve huzur veren deneyimler yaşayacağınız seçimleriniz olmasını diliyorum.

Sevgilerimle

Nursen Sevdasız