Anksiyete ve Nefes

 

Anksiyete Nefes ile Kontrol Edilir

Son zamanlarda astrolojik olarak gökyüzünün etkilerinden sıkça bahsedildiğini duyuyoruz. Gezegenlerin etkilerinden bahsederken özellikle bu yaz dönemi için, çoğu gezegenin geri hareketinin oluşturacağı enerjilerin sert etkilerini okumayan kalmamıştır. Hayatımıza yansıması muhtemel ani değişimler, dönüşümler ve bunlara hazırlıklı olma çabasında sürekli meşgul zihinler..

Eyvah yine başka bir belirsizlik… Ne olacak peki?

“ Zaten yeterince endişe ve kaygılı duygularım vardı, bir de üzerine bunlar eklendi. Bir gezegenler eksikti.”  dediğinizi duyar gibiyim. Size her şey mükemmel olacak demiyorum. Ama  umut ettiğiniz o gelecek endişe ve kaygılı bir zihin yapısıyla da oluşturulamaz onu da hatırlatmak isterim.

Gelecekte ne olacağını hiç  birimiz bilemeyiz. Zaten geleceğe bu kadar odaklı olup, anda kalamadığımız için kendi zihin oyunlarımıza takılıp kalıyoruz. Bu arada yanlış anlaşılmasın. Ben de aynı zamanda bir astroloğum. Elbette gelecekte olabilecek muhtemel potansiyel durumlar için yorum yapabiliyoruz. Benim değinmek istediğim şu ana odaklanabilme yetimizin kaybolup ya geçmiş ya gelecekte kalan zihinler. İşte bu zihinlerin bizlere anksiyetik, kaygılı duygu halini yaşatmasıdır sorun.

Anksiyete ya da endişe gelecekte yaşanması muhtemel olumsuz olayların belirsizliğine karşı geliştirdiğimiz kaygılı duygu durumudur. Hayatımızda her şeyin yolunda gideceğine ilişkin beklentinin olumlu yanıt bulması arayışı anksiyeteyi daha da perçinler.

Hayatımızın bir çok alanında belirsizlikler vardır. Gelecekte olumlu ya da olumsuz ne olacağını, neyle karşılaşacağımızı bilemeyiz ve garantileyemeyiz. Öncelikle bunu kabul etmemiz gerekir.

Belirsizlikle baş edememe duygusu ve bunu tolere edememe durumu endişenin altında yatan en önemli unsurdur.

Duygu durumlarımız ile nefes alma şeklimiz arasında sıkı bir ilişki vardır. Endişe mi sığ bir solumaya sebep olur yoksa sığ solumam mı endişeye yol açar? Aslında ikisi de birbirini etkiler. Kaygılı olmadığınız hallerde de nefes darlığı ve kısıtlılığı olabilir. Üzerine bir de endişe duygusu eklenirse, işte o zaman pekiştirmiş olur birbirini.

Net olarak nefesiniz ile zihinsel ve bedensel sağlığınız arasında bir ilişki vardır. Eğer endişeli iseniz nefesiniz hızlı, sığ ve düzensizdir. En son korktuğunuz bir anı hatırlayın. Nefesinizi tutmuş ya da hızlı soluma ile  kalp atış hızınız artmıştır. Anksiyete durumlarında sempatik sinir sistemi daha aktif, parasempatik sinir sistemi aktivitesi daha azdır. Rahatlamamızı, sakin ve kabulde olmamızı sağlayan parasempatik sinir sistemi ile tepki vermemizi, savaş ya da kaç eylemini tetikleyen sempatik sinir sisteminin dengeli bir şekilde çalışması gerekir.

Endişeli anlarda her an olumsuz bir şeylerin olacağı, belirsizlik olması, işlerin ters gideceğine ilişkin bir kaygı durumu vardır. Bu durumda otonom sinir sisteminin dengesi bozulmuştur. Çünkü sempatik sinir sistemi daha aktif, parasempatik sistem daha pasiftir.

Bu noktada zihnimizdeki olumsuz kaygıları sağaltıcı bir yöntem olarak ilk başvuracağınız nefes almaya odaklanmaktır. Nefes alarak zihninizi sakinleştirebilirsiniz. Nefes eğitimi rahatlamanızı, sakinleşmenizi sağlayan en kolay ve tercih edilen yöntemlerden biridir.

Şimdi size uygulaması kolay bir nefes çalışmasından bahsetmek istiyorum.

–          Rahat bir yerde dik bir şekilde oturun ya da düz bir yere yatın. Omurganızın düz olmasına dikkat edin. Gözlerinizi kapatın. Dikkatiniz yalnız nefesinizde olsun.

–          Burnunuzdan  6 sayma sayısı süresince yavaş ve derin bir nefes alın. Bu esnada hem göğsünüz hem karnınız (diyafram kasınızı kullanarak) her iki yana doğru genişleyecek. Bunu hissedebilmek için bir eliniz göğsünüzde bir eliniz karnınızda olsun.

–          Aldığınız nefesi 3 sayma sayısı süresince tutun.

–          Ağzınızdan nefesi 6 sayma sayısı süresince yavaşça verin. Nefesi verirken karnınız bir balon gibi sönerek içe çekilecektir.

Kaygılı durumunuz geçene kadar, sakinleşene kadar lütfen bu çalışmayı tekrarlayın.

Şimdiye odaklanabilir, farkındalığınızı arttırırsanız, yaşam kalitenizi de artırırsınız. Unutmayın nefesiniz yaşam tarzınızı belirler.

Bol nefesli ve huzurlu, dingin bir yaşamınız olması dileğiyle.

Hayatı kolaylaştırıcı nefes eğitimleri için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Nursen Sevdasız

Nefes Eğitmeni

İletişim: 0532 7762417