Diksiyon ve Nefes

Diksiyon ve Nefes

İyi, Doğru, Güzel Konuşma Sanatı

Bilgi, tecrübe ve yeteneklerimizi ne kadar etkili ve doğru  kullanabiliyoruz?

Mesleki ve özel yaşamda kendimizi iyi ifade edebilmek, yaptığımız işi iyi ve doğru anlatabilmek, rolümüzü doğru oynayabilmek başarımızı artırır.

Dinletebilmek, ikna edebilmek, kabul görmek, tercih edilmek ve başarmak isteriz.

Başarmak için ilk adım, doğru ve etkili iletişim kurabilmektir. Bunu sağlayan, konuşma becerimizdir.

“Herkes Düşünme ve Konuşma Yeteneklerini Geliştirebilir.“

Bu çalışmalara katılan birey, kişiliğini ve konuşma özelliklerini tanır; eksikliklerin fark eder. Dil doğaçlamalarıyla kendini geliştirme şansı bulur. Atölye  çalışmalarında, kendi konuşma özelliklerine uygun, kendine özgü iletişim becerilerini profesyonel teknikler  ve ipuçları ile geliştirir.

Diksiyon ve Nefes

—İyi konuşabilmek için her şeyden önce doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek gerekir. Konuşacak kişi ciğerlerine en çok havayı dolduracak şekilde nefes almalıdır. Konuşmada en doğru nefes türü diyafram nefesidir.

—Çiçek koklar gibi havayı ciğerlerimizin en derin köşelerine doldurmaya çalışırken karnınızı dışarı ve yanlara doğru itersek diyafram  nefesini elde ederiz. Nefes verirken de karnınızı hafifçe içeri ve yanlara doğru çekerek diyaframımızı çalıştırmış oluruz. Doğru diyafram nefesi almak için önce burnumuzdan nefes almalıyız.

—Diyafram nefesi yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken elimizi karnımızın üzerine koyarsak bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz. Bir konuşmacı için diyafram nefesi çok önemlidir. Diyafram kubbeleşip düzleşerek havayı düzenli bir şekilde boşaltır. Bu ritmik hareketi kontrol etmek için ayakta bir elin avucunu göğsün üst kısmına diğerini de alt tarafına dayamalıdır. Böylece diyafram bölgesindeki avucun hava basıncı ile dışarı doğru itildiği hissedilmelidir.

—Bir çiçeği koklarken , hayret ve korku anında, gülerken ve ağlarken yatarken alınan nefes doğal diyafram nefesidir. Diyafram nefesi alınırken omuzlar yukarı kaldırılmamalı ve göğüste gözle görülür bir hareket olmamalıdır.  Diyafram nefesi daha çok akciğerlerin alt yarısında toplanan ve ciğer uçlarına kadar inerek diyaframla ilişki kuran nefestir. Bu nefes ses eğitimine en uygun olan nefestir. Diyafram nefesinde hava diyafram ve ses organının güç birliği konuşmamızı kolaylaştırır.

——Diyafram nefesi diğer nefeslere oranla kalbimize fazla yük olmaz. Konuşabilmek için gerekli olan daha geç daha düzenli ve istenen basınçta nefes boşaltmaya çok elverişlidir. Bu nefes  göğüs boşluğu rezonansını kısıtlamaz.

—Göğüs boşluğu rezonansı = Titreşim demektir.

—Nefes egzersizleri başlangıçta baş dönmesi ve yorgunluk yapabilir. Bunda çekinilecek bir şey yoktur. Fazla oksijen almak insanda sersemlik yapar. Nefes alma verme süreci sona erdiği zaman çok kısa bir an bütün kasları gevşeterek daha verimli yeni bir nefese hazırlanılmalıdır. Konuşurken gereğinden fazla hava vermek sesin hışırtılı ve havalı çıkmasına neden olur. Her ses için gerektiği kadar hava harcanmalıdır.

—Nursen Sevdasız