Nefes Al ve Konuş

Nefes Al ve Konuş

Kişinin sesindeki titreşimler, konuşmasındaki vurgular bu kişinin duygusal durumu, endişeleri, kaygıları  hakkında bizlere bilgi verebilir. Ses tonu kişiye has bir özelliktedir.

DİNLE  NEFES AL KONUŞ VE SESİNİ DUYUR

SESİNİZ VE NEFESİNİZ İLETİŞİMDE EN ETKİLİ ARACINIZDIR.

Kişinin kendine olan güvensizlik duygusu sesinde tereddüt olarak kendini gösterir. Kısık ve oldukça düşük bir sesle konuşan kişinin çekingen tavrını çok daha kolay algılarız. Ancak kendine güvenen, öz saygısı yüksek kişi bunu; sesine, konuşmasına ve beden diline kendinden emin bir şekilde yansıtır.

Doğru ve etkili iletişim demek, herkesin aynı doğru ya da ses tonu ile konuşması demek değildir. Ses, nefes ve diksiyon çalışmalarıyla,sesinizin tüm  potansiyellerini ortaya çıkarıp, kendinizi çok daha iyi ifade etme imkanı bulursunuz.

Çoğunlukla nefes almayı ve düşünmeyi atlıyoruz ve sadece ses çıkarıyoruz. Yarattığı gürültüyü bir düşünün. Oysa derin bir nefes sonrası çok daha net bir tonla yapacağınız konuşmanın tınısı ve düşünerek sarf edeceğiniz kelimelerin etkisiyle, çevrenizin sizi nasıl hayranlıkla dinlediğini fark edersiniz. İletişim ve nefes doğal olarak kendiliğinden yaptığımız bir eylemdir. Bu eylemi anlamlı kılmak ise farkındalıkla yapmamız durumunda olacaktır. İşte bu noktada doğru nefes alma ve etkili iletişim devreye girer.

Ses üretimi nefesle gerçekleşir. Bu ses farinks ve ağız burun boşluklarından, gırtlak içinde yankılanır. Herkesin biyolojik yapısının farklılığı bu ses tınısını farklı kılar. Elbette duygu durumlarımız, endişe, stres gibi durumlar bu ses kalitesini de etkiler.

Sesin kalitesi için en önemli etkenlerden biridir nefes. Kaliteli bir ses için güçlü ve yeterli bir nefese sahip olmalısınız. Nefes hem duygu durumlarımızın dönüştürülmesinde, hem de ses kalitemizi artırmamızda en önemli etkendir. Nefesinin farkında olan  kendini de dış dünyaya bir o kadar farkındalıklı olarak anlatır.

Önemli bir toplantı ya da konuşma öncesi bir takım nefes teknikleri ile gevşemeye çalışmak stresimizi ve fiziksel gerilimimizi yok etmekte çok önemlidir. Gergin bir ses performansınızı da düşürecektir. Etkili iletişimde telaffuzun da oldukça etkisi vardır. Bunun içinde bir çok ses çalışması, tekerleme okuma egzersizleri yapmak oldukça faydalıdır.

Nursen Sevdasız